Archive for февруари, 2011

Наслов

понеделник, февруари 28th, 2011

сгфгфг дф

гбтб

хбтхн

Книжевна манифестација во Чифте Амам

сабота, февруари 19th, 2011

Во просториите на Чифте Амам, при  Националната галерија на Македонија вечерва со почеток од 19 часот ќе се  одржи книжевна манифестација во организација на Здружението на независни писатели на Македонија и редакцијата на српското списание “Сараевски тетратки”.

амам во старата скопска чаршија

Станува збор за проект насловен “Дваесет години по војната” кој стартуваше во 2010 во Сараево. По серија одржани тркалезни маси низ повеќе земји во регионов, предвидено е овој проект да заврши во Скопје. Главната идеја на средбата е зајакнување на културната и интелектуална размена помеѓу земјите во регионот. Целта е  поттикнување дијалог на културни и политички прашања кои се од заеднички интерес.

Фокусот ќе биде  ставен на принципите на соработка, добрососедтски односи и создавање заеднички културни и книжевни вредности. Во рамки на манифестацијата ќе се изврши промоција на најновиот двоброј на списанието Сараевски тетратки(29/30), веб сајтот, како и ЦДто кое вклучува архива од 25 000 објавени страници книжевни текстови  на повеќе од 500 автори од регионов, вклучувајќи ги и македонските. Во склоп на манифестацијата има подготвено и специјална програма, музичко мени со евергрин звуци во духот на темата на најновиот број “Носталгија и меланхолија”.  “Сараевски  тетратки”, чиј издавач е Медиа Центарот од Сараево, е регионално списание за литература, културни и општествени прашања.

Група истакнати писатели, книжевни критичари и преведувачи од Сараево го формираат “Сараевски тетратки” во 2000година. Со  оваа средба ќе биде овозможено да се воспостават нови мостови на книжевна коуникација кои беа насилно прекинати со војните и осамостојувањето на земјите во бивша Југославија. Списанието ги поврзува и писателите што сеуште живеат во прогонство низ светот, а кои пишуваат на своите матични јазици.      објект од 15ти век во Скопје

Манифестацијата е подржана од мрежната програма “Исток-Исток-Прекугранични партнерства на фондацијата Институт отворено општество Македонија”, како и од Националната  галерија на Македонија  “Чифте Амам”.

Холивуд домаќин на шеесетиот ол-стар викенд

сабота, февруари 19th, 2011

Лос Анџелес е градот во кој оваа година ќе се одржи шеесетиот по ред ол-стар викенд во кој најдобрите играчи од западната и источната конференција ќе ги одмерат силите.

Ѕвездите на НБА подготвени да понудат спектакл во Стејплс центарот

Стејплс центарот е арената која викендов ќе биде во фокусот на вниманието, каде ќе се одиграат натпреварите помеѓу дебитантите и софморите, како и натпреварите во забивање, шутирање тројки и натпреварот во покажување на вештините. Но, она што сигурно ќе предизвика најголемо внимание е главниот настан, а тоа е натпреварот помеѓу најдобрите кошаркари од западната и источната конференција.

Во најдобрата постава на западната конференција ќе се појави Коби Брајант, најдобриот играч на домашниот тим од Лос Анџелес Лејкерс, кој воедно имаше и најмногу гласови, вкупно 722.682. Покрај него во тимот ќе се најдат Кевин Дурант, Крис Бош, Кармело Ентони и Тим Данкан, кој во последен момент го замени повредениот Јао Минг. Тренер на западната конференција ќе биде Грег Попович.

Наспроти нив, за источната конференција ќе настапи тимот предводен од Док Риверс, во кои главни ѕвезди се бековите на Мајами, Леброн Џејмс и Двејн Вејд. Со нив на паркетот во првата постава ќе играат Дерик Роуз, Амаре Стадемаер и популарниот супермен, Двајт Хауард.

Најголемите кандидати за МВП годинава: Коби Брајант, Двејн Вејд, Крис Пол и Леброн Џејмс

Првите десетемина заедно со плејадата ѕвезди на клупата, ветуваат одличен натпревар, за кои аналитичарите велат дека е еден од најизрамнетите и најдобрите во последните децении во кој тешко дека некој може да предвиди кој ќе излезе како победник. Едно е сигурно, Холивуд и Стејплс центарот ќе се погрижат за незаборавен спектакл и вистинска драма.

Ол-стар мечот ќе се одигра на 20ти февруари во 2 часот по полноќ по македонско време.

Интимно со Суперхикс

сабота, февруари 19th, 2011

Скопскиот ска бенд Суперхикс овој викенд ќе одржат концерт во клубот Колосеум,по повод 17 годишнина од својата прва свирка. Како гости се најавуваат ДЏ Славе и ДЏ Геторуди,а како предгрупа ќе настапи бендот Новиот Почеток.

TUKA TREBA DA IMA SLIKA AMA MI POKAZUVA HTTP ERROR CELO VREME:)

Фронтменот на групата,Петар Младеновски на прес конференцијата изјави дека нивниот настап ќе биде последен за оваа година,по што членовите на бендот ќе се фокусираат на нивни соло проекти. Исто така, тој додаде дека се чувствуваат многу возбудени што прават голем концерт по толку долг период.

Последната голема свирка на хикси беше во 2004година,а се одржа на Скопскиот саем.

На оваа ″интимна свирка″,бендот ќе го промовира новиот спот за песната Positive vibrations, кои ја снимија заедно со јамајканскиот реге музичар Damien Marley, син на познатиот реге изведувач Bob Marley.

За оваа соработка, Младеновски кажа: ″Дамјан е многу креативен и инспиративен музичар. Беше голема привилегија да се соработува една од најголемите реге ѕвезди на денешницата″.

Бендот ќе ги изведе своите најголеми хитови од изминатите 17 години, сублимирани во албумите ЧЕКАЈ БЕ ВИКАМ… КАДЕ БЕ, МАЛКУ!,TRUMANOT,LIVE AT SKOPSKI SAEМ и последниот И СЕГА ШТО?

суперхикс настап

настап на суперхикс на кале

Картите за концертот може да се најдат можат да се најдат во Југотон, Розе Веро 2, Тобако 1 и 2. Цената на билетите е 300 денари,и 400денари на денот на концертот.Во продажба има вкупно 1500 влезници.

Студентска мобилност-реалност или илузија во Македонија?

сабота, февруари 19th, 2011

Училница65% од студентите не се запознаени со програмите за размена     Басилеус, Ерасмус, или JoinSEE. Останатите 35 % најчесто информациите ги добиваат од свое сопствено истражување, наместо од академскиот кадар или оние задолжени за промоција на програмите. Најаголем дел од испитаниците одговориле дека на размена се дојдени / отидени  помеѓу 0 и 3 студенти. (цело истражување)

Овие статистички наоди укажуваат дека македонските факултети потфрлаат во реализација на еден од главните стожери на Болоњскиот процес, мобилноста. Очигледен проблем е пристапот до информации за програмите за мобилност, кои се на располагање.

Целта на овој концепт, кој е воведен во 1999, со потпишување на Болоњската декларација, е да овозможи доостручување и развој на вештини кај студентите преку работа во нова, мултикултурна средина. Последица на овој процес би бил и  развој на компетативност помегу високо образовните институции, во привлекување на на просперитетните студенти. ( Болоњска декларација)

Очигледно македонските ВОИ не се придржуваат до обврските преземени со Декларацијата. Невклучувањето во современите текови, непристапување кон модернизација на ВО, затворање во сопствената средина, единствено ќе им наштети на студентите. Ке се намали нивната конкурентност на пазарот, и вредноста на сопствената диплома.

ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ, ЛУКСУЗ ЗА ЗАПАДНИТЕ СТУДЕНТИ!

сабота, февруари 19th, 2011
протести во лондон

кордон во лондон студенти и полиција

Универзитетските студенти во западните земји со високо развиени образовни институции се соочуваат со зголемување на трошоците за студирање. Трендот за намалување на јавното трошење не ги отскокна ни јавните универзитети. Ова го потврди извештајот на Higher Education Strategy Associates (HESA). Ефектите од намалувањето на образовните буџети веќе ескалираше со насилста по улиците на Лондон.

Според Алекс Блум претседателот на HESA, високото образование се врти према приватниот сектор што истото го прави луксуз за нормалните луѓе. За разлика од развиените земји во извештајот е наведено дека земјите во развој со слични образовни системи како Кина, Индија и Бразил направиле огромен напредок кон зголемување на пристапот кон високото образование.

Во извештајот ја нема Македонија, но сепак според нашите надлежни институции велат дека ситуацијата е повеќе од подобрена, бројот на студенти е зголемен, а трошоците намалени. Сепак според други експерти, велат дека зголемувањето на капацитетите на универзитетите е обратно пропорционално од квалитетот.

Скопје ја доби својата највисока зграда

сабота, февруари 19th, 2011

После Берлин, Париз и Виена и нашата метропола ја доби својата највисока зграда. Таа е инспирирана од архитектурата на метрополите низ Европа и низ светот, а е финансирана од Владата на Република Македонија. Зградата е изградена од  најстручниот тим од Македонија и од Италија чија соработка ветува многу.

”  Сместена во центарот на Скопје веднаш до споменикот на Александар Македонски , највисоката зграда сведочи за желбата за движење кон нова ера на архитектурата во Македонија и кон креирање на ново школа за млади архитекти кои што ќе се стремат кон уште поголеми достигнувања од нашите. Зборовите кои што ја опишуваат оваа зграда се модерно и урбано, токму тоа што му треба на нашиот град.” – вели една од архитектите Сандра Живкович.

најголемата зграда во Скопје- сместена во центарот на Скопје

Најголемата зграда во Скопје- дел од Скопје 2014

Тимот кој работи на овој голем проект е составен од 5 архитекти од Македонија кој своето образование го заврши на високо квалификувани факултети за архитектура и дизајн во Холандија, Франција, Италија и Австрија. Мотивот за градење на оваа зграда тие го најдоа во проектот Скопје 2014, на  кој сметаат дека му фали  ваков модерен елемент.

“На Скопје како метропола навистина му е потребно нешто кое што ќе го приближи чекор понапред до европските културни и архитектонски достигнувања кои ќе сведочат за успешноста на македонските архитекти. Токму затоа ние одлучивме да ја вметнеме оваа зграда во проектот Скопје 2014 и таа ќе биде финансирана од истиот тој буџет. ” – вели градоначалникот на Скопје. Овој тим понатаму  ќе му претстави на Скопје уште неколку свои големи проект  кои што ќе докажаат дека се навистина одличен тим.

Подостарен, сјаен, Оскар полни 83 години!

сабота, февруари 19th, 2011

Tема: Ди Каприо

Секогаш гламурозно, секое ново издание претставува нов предизвик за познатите фаци од Холивуд, да се промовираат на црвениот тепих. Но акцентот од страна на фановите е ставен на едно име, Леонардо Ди Каприо. Изработувајќи 2 блокбастери како “Shutter Island” и “Inception” во 2010 година, прашањето е дали конечно Ди Каприо ќе го освои својот Оскар?

Номинации (конкуренција за Лео):

Номинациите секогаш добро измерени, анализирани, простудирани…сепак најзвучен во номинациите покрај Лео, Марк Волберг со неговиот “The Fighter”. Повеќе од две децении на филмското платно, зад името на Ди Каприо стојат проекти како “Titanic”, “The Beach” “Blood Diomond” и ред други…сепак чичко Оскар сеуште не се сместил во неговата колекција. Останатите номинирани актери без посебно медиумско внимание, Џејмс Франко (“127 Hours”), Хавиер Бардем (“Biutiful”) и Џеф Бриџис (“True Grit”).

Што би било доколку не би било?

Прашањето за Ди Каприо, лесно: “Формата е привремена, класата останува засекогаш, доколку моите филмови се добро прифатени и запаметени, Ди Каприо ќе се памти исто како и името Џек Николсон”.

Mraz – мелем за ушите

сабота, февруари 19th, 2011

Еден од најквалитетните артисти на денешницата според мене кои ги има сите карактеристики на музичар во вистинска смисла на зборот е Jason Mraz. Има неверојатно карактеристичен глас, што дури во живо подобро звучи отколку на снимка. Уште покарактеристичен е неговиот начин на пеење и начинот на изведба, а знае да направи преубава  свирка со само акустична гитара и конги заедно со неговиот соработник Toca. Музиката која ја свири е комбинација од поп, reggae, jazz и country и успешно прави тој спој да звучи модерно и забавно. Исто така, познат е по неговите уникатни и невообичаени текстови, а играта на зборови му е заштитен знак. Едноставно зрачи со позитивност и среќа и преку своите песни успева да го пренесе тоа на своите слушатели и обожаватели.

Jason Mraz

Jason Mraz

Има издадено 3 студиски албуми и 2 албуми од концерти, од кои топло ви ги препорачувам I’m yours, O.Lover, Butterfly, Common Pleasure, Absolutely zero….кога ќе размислам, всушност сите!

Jason Mraz

Jason Mraz