Archive for јуни, 2014

Агресивноста на спортската елеганција

сабота, јуни 28th, 2014

Неочекуваниот резултат од финалето на Лигата на шампионите го вивна меѓу облаците упорниот и темпераментен Ѕвер од клупата на Атлетико Мадрид.

Диего Симеоне е и официјално битна фигура на фудбалскиот терен. Неговата лична карактеристика на агресивност и дисциплина гледано низ призмата на естетското око на добро скроените брендирани одела е причина повеќе да собере фанови и поддршка во неговата макотрпна работа.

Повеќе информации за неговата работа во прилог на следниов линк .

Суарез доби суспензија од девет репрезентативни натпревари и четири месеци суспензија од сите натпреварувања

сабота, јуни 28th, 2014

Како што се очекуваше, Луис Суарез со гризнувањето на Џорџо Киелини го заврши настапот на Мундијалот.

ФИФА го казни со суспензија од девет репрезентативни натпревари, како и со забрана за настап во сите натпреварувања во наредните четири месеци.

Покрај суспензиите, Суарез ќе треба да плати и парична казна оimagesд 100 000 швајцарски франци.

 

http://www.youtube.com/watch?v=CAA0ND7itTM

Naslov na tekstot

сабота, јуни 28th, 2014

As part of a new feature in British newspaper The Telegraph, Cara Delevingne insists on being interviewed while in bed. So that’s awkward/funny timing, then, but oh well. (She does get up to clean up after her pet bunny rabbit, who pees everywhere once or twice during the interview, but mostly she’s cozily ensconced under the requisite plush hotel suite covers.)

Миранда Кер рекламира „Липтон“ чај за јапонскиот пазар

Дискриминација кон Роми на гранични премини

сабота, јуни 28th, 2014

На актерка Емра Куртишова властите не ѝ дозволиле да отпатува кај сестра ѝ во Германија, со изговор дека ги нема потребните документи. Таа вели дека е вратена од граница, оти е Ромка.

Зошто имам пасош, кога не смеам да излезам од државава, прашува младата актерка Емра Куртишова, вработена во Театарот за деца и младинци, откако властите не ѝ дозволиле да отпатува кај сестра ѝ во Германија. Иако ги имала потребните документи за патување, како потврда од работа, гарантно писмо дека сестра ѝ финансиски ќе ја издржува и 500 евра во кеш, вработениот на пасошка контрола на аеродромот Александар Велики проценил дека таа не може да отпатува.

Од МВР велат дека таа не ги исполнувала формалните услови, па затоа била вратена, односно со себе не носела доволно пари за временскиот период и немала гарантно писмо. Од таму велат дека таа, како и секој граѓанин, може да упати претставка во внатрешната контрола на МВР, која ќе биде разгледана.

Изјава на Емра Куртишова

Стереотипите во општеството

сабота, јуни 28th, 2014

„Младите од Ресен за подобро општество”

сабота, јуни 28th, 2014

Почитувани,

 

Младински образовен форум Ве поканува на настанот ,,Поглед преку очите на младите ресенчани“ организиран во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско општество, кој ќе се одржи на плоштадот Маршал Тито во Ресен на 3-ти јули 2014 година со почеток од 19 часот.

 

Еднодневниот настан „Поглед преку очите на младите ресенчани“  има за цел:

  • Да им прикаже на засегнатите страни како младите во Општина Ресен го гледаат градот и како би сакале тој да изгледа за да ги задоволи секојдневните нивни потреби
  • Подобрување, односно интензивирање на комуникацијата меѓу младите и јавните институции во насока на остварување на правата на младите
  • Покренување на дебата за проблемите на младите во Ресен
  • Простор за слободно изразување и поминување на слободното време на младите во Ресен

Во таа насока, настанот ќе содржи изложба на фотографиите кои ги подготви младинскиот тим и отворено кино. Изложбата ќе биде во центарот на градот каде ќе имаат можност да ја посетат граѓаните на општина Ресен. Во рамките на отвореното кино, посетителите ќе имаат можност да гледаат кратки видео клипови со пораки за здрава животна средина, младински активизам и видео клип кој ќе биде подготвен од страна на младинскиот  тим.

 

Организаторите ќе бидат достапни за прашања пред и по настаните. Поканети се новинари, фотографи и сниматели.

 

 

Со почит,

Младински образовен форум

 

Лица за контакт

Бојана Низамовска, 078 455 048 bojana_nizamovska@mof.org.mk

Зизо Љамковски, 078 625 966 ljamkovski@yahoo.com

Александра јосифовска, 078 466 377 sashka_re@tahoo.com

 

Проектот на УСАИД за граѓанско општество го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија во соработка со четири граѓански организации: Младински образовен форум, Форум – Центар за стратегиски истражувања и документација, Центар за граѓански комуникации и Реактор – Истражување во акција.

 

Jankulovska:Ke go razgledame slicajot so akterkata Kurtisova

сабота, јуни 28th, 2014

1551762_10201763364860229_1120113411_nAkterkata Kurtisova vratena od granica

Види Златко…

сабота, јуни 28th, 2014

Панчев

Тест напис од Филип С. Маврово група А

сабота, јуни 28th, 2014

majmunНаместо спроведување на проектот кој беше назначен како еден од приоритетите на Владата и на општината Гевгелија, на ова место може да се види само ледина и самоникната трева, велат од иницијативата „Арсена“ (more…)

„Патриотски“ говор на омраза: омраза кон невладини организации и активисти (2)

петок, јуни 27th, 2014

TEST napis od proverkanafakti.mk

Од медиумско-партиската пропагандна хајка против „соросоидите“ можеме да извлечеме мноштво примери за „патриотски“ говор кој има намера да поттикне омраза кон невладини организации и активисти кои отворено ги критикуваат властите.

 

Пишува: Жарко Трајаноскимагистер по човекови права

 

 

 

 

obuka mavrovo

Класичен случај на патриотски говор на омраза кој поттикнува на насилство против активисти имавме во март 2009, кога еден провладин новинар упати повик од својот блог за контра-протест против „збирштина од геј и атеисти“ кои „ќе се обидат да шират гадости под закрила за грижа на архитектурата на градот, а против изградба на црква.“ Ваквиот потпалувачки говор поттикна насилство кон активистите од страна на „патриотската толпа“ која претходно извикуваше „педери, атеисти, Шиптари…“

Најсимптоматично беше тоа што медиумските потпалувачи на етнички и верски тензии јавно обвинуваа активисти (жртви на насилство и говор на омраза) за потпалување на тензии и делби, притоа истакнувајќи ја нивната „не-македонска“ етничка припадност.