Archive for the ‘Радио МОФ 3’ Category

Наслов

понеделник, јуни 11th, 2012

Здружението на новинари на Македонија денеска во 12 часот организира протест пред Основниот суд 1 во Скопје со кој ќе се побара од судовите поефикасна примена на судската пракса од Стразбур, сѐ додека не се најде соодветно решение за Декриминализацијата на клеветата: (more…)

Македонија на 132 место според Светскиот индекс на донирање

понеделник, јуни 11th, 2012
Насловна страница од анализата на Конект

Насловна страница од анализата на Конект

Македонија падна на 132 место според Светскиот индекс на донирање во 2011 година, со што се најде за 41 место подолу во споредба со 2010 година. Индексот го прикажува филантропското расположение на физичките лица и според него македонските граѓани најмногу им помагаат на непознати, помалку донираат финансиски средства, а најмалку се расположени за волонтирање.

 

Според експертите, даночните поттикнувања предвидени во Законот за донации и спонзорства во јавните дејности кои треба да стимулираат зголемено донирање од страна на физичките лица, во пракса се нефункционални и најголемиот број граѓани воопшто не ги користат. Ако се има предвид дека граѓаните сметаат дека даночните олеснувања се важен мотив за донирање, за да се поттикнат приватните донации неопходни се измени на постојното законско решение.

“Еден од клучните проблеми во Законот е сложената процедура според која може да се реализира даночното олеснување. Тоа укажува на недостаток на доверба во концептот на приватното донирање кое законот мора да го поттикнува“, смета извршната директорка на Конект, Никица Кусиникова. Според неа “потребно е законот целосно да се измени, да се поедностави постапката, а фокусот на контрола за користење на донациите наместо на донаторите, како досега, да се стави на корисниците на донираните средства и добра. На тој начин ќе се овозможи значително зголемување на бројот на донации во културата, спортот и воопшто областите од јавен интерес“.

(more…)

Интимно со Суперхикс

сабота, февруари 19th, 2011

Скопскиот ска бенд Суперхикс овој викенд ќе одржат концерт во клубот Колосеум,по повод 17 годишнина од својата прва свирка. Како гости се најавуваат ДЏ Славе и ДЏ Геторуди,а како предгрупа ќе настапи бендот Новиот Почеток.

TUKA TREBA DA IMA SLIKA AMA MI POKAZUVA HTTP ERROR CELO VREME:)

Фронтменот на групата,Петар Младеновски на прес конференцијата изјави дека нивниот настап ќе биде последен за оваа година,по што членовите на бендот ќе се фокусираат на нивни соло проекти. Исто така, тој додаде дека се чувствуваат многу возбудени што прават голем концерт по толку долг период.

Последната голема свирка на хикси беше во 2004година,а се одржа на Скопскиот саем.

На оваа ″интимна свирка″,бендот ќе го промовира новиот спот за песната Positive vibrations, кои ја снимија заедно со јамајканскиот реге музичар Damien Marley, син на познатиот реге изведувач Bob Marley.

За оваа соработка, Младеновски кажа: ″Дамјан е многу креативен и инспиративен музичар. Беше голема привилегија да се соработува една од најголемите реге ѕвезди на денешницата″.

Бендот ќе ги изведе своите најголеми хитови од изминатите 17 години, сублимирани во албумите ЧЕКАЈ БЕ ВИКАМ… КАДЕ БЕ, МАЛКУ!,TRUMANOT,LIVE AT SKOPSKI SAEМ и последниот И СЕГА ШТО?

суперхикс настап

настап на суперхикс на кале

Картите за концертот може да се најдат можат да се најдат во Југотон, Розе Веро 2, Тобако 1 и 2. Цената на билетите е 300 денари,и 400денари на денот на концертот.Во продажба има вкупно 1500 влезници.

Студентска мобилност-реалност или илузија во Македонија?

сабота, февруари 19th, 2011

Училница65% од студентите не се запознаени со програмите за размена     Басилеус, Ерасмус, или JoinSEE. Останатите 35 % најчесто информациите ги добиваат од свое сопствено истражување, наместо од академскиот кадар или оние задолжени за промоција на програмите. Најаголем дел од испитаниците одговориле дека на размена се дојдени / отидени  помеѓу 0 и 3 студенти. (цело истражување)

Овие статистички наоди укажуваат дека македонските факултети потфрлаат во реализација на еден од главните стожери на Болоњскиот процес, мобилноста. Очигледен проблем е пристапот до информации за програмите за мобилност, кои се на располагање.

Целта на овој концепт, кој е воведен во 1999, со потпишување на Болоњската декларација, е да овозможи доостручување и развој на вештини кај студентите преку работа во нова, мултикултурна средина. Последица на овој процес би бил и  развој на компетативност помегу високо образовните институции, во привлекување на на просперитетните студенти. ( Болоњска декларација)

Очигледно македонските ВОИ не се придржуваат до обврските преземени со Декларацијата. Невклучувањето во современите текови, непристапување кон модернизација на ВО, затворање во сопствената средина, единствено ќе им наштети на студентите. Ке се намали нивната конкурентност на пазарот, и вредноста на сопствената диплома.

ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ, ЛУКСУЗ ЗА ЗАПАДНИТЕ СТУДЕНТИ!

сабота, февруари 19th, 2011
протести во лондон

кордон во лондон студенти и полиција

Универзитетските студенти во западните земји со високо развиени образовни институции се соочуваат со зголемување на трошоците за студирање. Трендот за намалување на јавното трошење не ги отскокна ни јавните универзитети. Ова го потврди извештајот на Higher Education Strategy Associates (HESA). Ефектите од намалувањето на образовните буџети веќе ескалираше со насилста по улиците на Лондон.

Според Алекс Блум претседателот на HESA, високото образование се врти према приватниот сектор што истото го прави луксуз за нормалните луѓе. За разлика од развиените земји во извештајот е наведено дека земјите во развој со слични образовни системи како Кина, Индија и Бразил направиле огромен напредок кон зголемување на пристапот кон високото образование.

Во извештајот ја нема Македонија, но сепак според нашите надлежни институции велат дека ситуацијата е повеќе од подобрена, бројот на студенти е зголемен, а трошоците намалени. Сепак според други експерти, велат дека зголемувањето на капацитетите на универзитетите е обратно пропорционално од квалитетот.

Подостарен, сјаен, Оскар полни 83 години!

сабота, февруари 19th, 2011

Tема: Ди Каприо

Секогаш гламурозно, секое ново издание претставува нов предизвик за познатите фаци од Холивуд, да се промовираат на црвениот тепих. Но акцентот од страна на фановите е ставен на едно име, Леонардо Ди Каприо. Изработувајќи 2 блокбастери како “Shutter Island” и “Inception” во 2010 година, прашањето е дали конечно Ди Каприо ќе го освои својот Оскар?

Номинации (конкуренција за Лео):

Номинациите секогаш добро измерени, анализирани, простудирани…сепак најзвучен во номинациите покрај Лео, Марк Волберг со неговиот “The Fighter”. Повеќе од две децении на филмското платно, зад името на Ди Каприо стојат проекти како “Titanic”, “The Beach” “Blood Diomond” и ред други…сепак чичко Оскар сеуште не се сместил во неговата колекција. Останатите номинирани актери без посебно медиумско внимание, Џејмс Франко (“127 Hours”), Хавиер Бардем (“Biutiful”) и Џеф Бриџис (“True Grit”).

Што би било доколку не би било?

Прашањето за Ди Каприо, лесно: “Формата е привремена, класата останува засекогаш, доколку моите филмови се добро прифатени и запаметени, Ди Каприо ќе се памти исто како и името Џек Николсон”.

Mraz – мелем за ушите

сабота, февруари 19th, 2011

Еден од најквалитетните артисти на денешницата според мене кои ги има сите карактеристики на музичар во вистинска смисла на зборот е Jason Mraz. Има неверојатно карактеристичен глас, што дури во живо подобро звучи отколку на снимка. Уште покарактеристичен е неговиот начин на пеење и начинот на изведба, а знае да направи преубава  свирка со само акустична гитара и конги заедно со неговиот соработник Toca. Музиката која ја свири е комбинација од поп, reggae, jazz и country и успешно прави тој спој да звучи модерно и забавно. Исто така, познат е по неговите уникатни и невообичаени текстови, а играта на зборови му е заштитен знак. Едноставно зрачи со позитивност и среќа и преку своите песни успева да го пренесе тоа на своите слушатели и обожаватели.

Jason Mraz

Jason Mraz

Има издадено 3 студиски албуми и 2 албуми од концерти, од кои топло ви ги препорачувам I’m yours, O.Lover, Butterfly, Common Pleasure, Absolutely zero….кога ќе размислам, всушност сите!

Jason Mraz

Jason Mraz