Archive for the ‘Некатегоризирано’ Category

Cihad Aliu – Двајца заболени од грип се борат за живот

среда, ноември 26th, 2014

Клиника за инфективни болести - Скопје

Од дополнителните лабораториски анализи во Институтот за јавно здравје, уште кај девет пациенти кои беа сомнителни на грип докажано е присуство на вирусот. Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемски грип, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство.

Двајца од пациентите се борат за животот. Се работи за мажи на 38 и 70 годишна возраст, од кои едниот има воспаление на белите дробови и уште веднаш по приемот е приклучен на апарат за дишење. Овој болен од грип кај нас е хоспитализиран пред два дена и кога веќе се развиле компликации од болеста, а симптомите му се појавиле пред 4 – 5 дена, но состојбата во меѓувреме не се смирила – вели д-р Сања Маринковиќ, инфектолот на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје истакна дека од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Инфективната клиника е потврдено само инфлуенца А.Досега има 13 позитивни лица со вирус на грип.

Горјан/Христијан Можни случаи на свински грип?

среда, ноември 26th, 2014

Од дополнителните лабораториски анализи во Институтот за јавно здравје, уште кај девет пациенти кои беа сомнителни на грип докажано е присуство на вирусот.

(more…)

Arben Hajrullahi – Смртоносниот грип H1N1 и во Македонија!

среда, ноември 26th, 2014

HK9G2671Од дополнителните лабораториски анализи во Институтот за јавно здравје, уште кај девет пациенти кои беа сомнителни на грип докажано е присуство на вирусот.

Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемски грип, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Двајца од пациентите се борат за животот. Се работи за мажи на 38 и 70 годишна возраст, од кои едниот има воспаление на белите дробови и уште веднаш по приемот е приклучен на апарат за дишење.

Овој болен од грип кај нас е хоспитализиран пред два дена и кога веќе се развиле компликации од болеста, а симптомите му се појавиле пред 4 – 5 дена, но состојбата во меѓувреме не се смирила – вели д-р Сања Маринковиќ, инфектолот на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје истакна дека од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Инфективната клиника е потврдено само инфлуенца А. Досега има 13 позитивни лица со вирус на грип.

Куштрим Шеху – ЕБОЛА???

среда, ноември 26th, 2014

Од дополнителните лабораториски анализи во Институтот за јавно здравје, уште кај девет пациенти кои беа сомнителни на грип докажано е присуство на вирусот. – Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемски грип, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Двајца од пациентите се борат за животот. Се работи за мажи на 38 и 70 годишна возраст, од кои едниот има воспаление на белите дробови и уште веднаш по приемот е приклучен на апарат за дишење. –

Virus

 

(more…)

Русија ќе забрани палење цигара на јавни места!

среда, ноември 26th, 2014

Од следната година за пушење на јавни места ќе се изрекуваат казни во висина од три илјади рубли. Ова е најновата иницијатива на Државната дума. Амандманите во Законот за административни прекршоци, со кои се предвидени овие казни, можат да бидат прифатени во текот на следниве месеци. (more…)

Arben – Русија ќе забрани палење цигара на јавни места!

среда, ноември 26th, 2014

1Од следната година за пушење на јавни места ќе се изрекуваат казни во висина од три илјади рубли. Ова е најновата иницијатива на Државната дума. Амандманите во Законот за административни прекршоци, со кои се предвидени овие казни, можат да бидат прифатени во текот на следниве месеци.

Големината на казната ќе се движи од 1.5 до 3 илјади рубли поточно од 2250 до 4500 денари. Основата за определување на висината на казната што ќе ја изрече полицаецот, ќе зависи од тежината на прекршокот.

Казните што ќе се применуваат во Русија не се максимални во светската практика. Во Сингапур за нарушување на овој закон би платиле од 5 до 12 илјади рубли, а во Обединетите Арапски Емирати две илјади.

Во Европа, пак, законите за пушачите се многу построги. Така, во Германија или во Велика Британија за палење цигара на јавно место паричникот може да ви биде олеснет и за 1000 евра. Доколку во Италија ви се припуши во ресторан, таквото задоволство ќе ве чини 200 евра, плус дополнителни 2000 евра казна за сопственикот на локалот.

Суарез доби суспензија од девет репрезентативни натпревари и четири месеци суспензија од сите натпреварувања

сабота, јуни 28th, 2014

Како што се очекуваше, Луис Суарез со гризнувањето на Џорџо Киелини го заврши настапот на Мундијалот.

ФИФА го казни со суспензија од девет репрезентативни натпревари, како и со забрана за настап во сите натпреварувања во наредните четири месеци.

Покрај суспензиите, Суарез ќе треба да плати и парична казна оimagesд 100 000 швајцарски франци.

 

http://www.youtube.com/watch?v=CAA0ND7itTM

Naslov na tekstot

сабота, јуни 28th, 2014

As part of a new feature in British newspaper The Telegraph, Cara Delevingne insists on being interviewed while in bed. So that’s awkward/funny timing, then, but oh well. (She does get up to clean up after her pet bunny rabbit, who pees everywhere once or twice during the interview, but mostly she’s cozily ensconced under the requisite plush hotel suite covers.)

Миранда Кер рекламира „Липтон“ чај за јапонскиот пазар

Дискриминација кон Роми на гранични премини

сабота, јуни 28th, 2014

На актерка Емра Куртишова властите не ѝ дозволиле да отпатува кај сестра ѝ во Германија, со изговор дека ги нема потребните документи. Таа вели дека е вратена од граница, оти е Ромка.

Зошто имам пасош, кога не смеам да излезам од државава, прашува младата актерка Емра Куртишова, вработена во Театарот за деца и младинци, откако властите не ѝ дозволиле да отпатува кај сестра ѝ во Германија. Иако ги имала потребните документи за патување, како потврда од работа, гарантно писмо дека сестра ѝ финансиски ќе ја издржува и 500 евра во кеш, вработениот на пасошка контрола на аеродромот Александар Велики проценил дека таа не може да отпатува.

Од МВР велат дека таа не ги исполнувала формалните услови, па затоа била вратена, односно со себе не носела доволно пари за временскиот период и немала гарантно писмо. Од таму велат дека таа, како и секој граѓанин, може да упати претставка во внатрешната контрола на МВР, која ќе биде разгледана.

Изјава на Емра Куртишова

Стереотипите во општеството

сабота, јуни 28th, 2014