Posts Tagged ‘суперхикс’

Интимно со Суперхикс

сабота, февруари 19th, 2011

Скопскиот ска бенд Суперхикс овој викенд ќе одржат концерт во клубот Колосеум,по повод 17 годишнина од својата прва свирка. Како гости се најавуваат ДЏ Славе и ДЏ Геторуди,а како предгрупа ќе настапи бендот Новиот Почеток.

TUKA TREBA DA IMA SLIKA AMA MI POKAZUVA HTTP ERROR CELO VREME:)

Фронтменот на групата,Петар Младеновски на прес конференцијата изјави дека нивниот настап ќе биде последен за оваа година,по што членовите на бендот ќе се фокусираат на нивни соло проекти. Исто така, тој додаде дека се чувствуваат многу возбудени што прават голем концерт по толку долг период.

Последната голема свирка на хикси беше во 2004година,а се одржа на Скопскиот саем.

На оваа ″интимна свирка″,бендот ќе го промовира новиот спот за песната Positive vibrations, кои ја снимија заедно со јамајканскиот реге музичар Damien Marley, син на познатиот реге изведувач Bob Marley.

За оваа соработка, Младеновски кажа: ″Дамјан е многу креативен и инспиративен музичар. Беше голема привилегија да се соработува една од најголемите реге ѕвезди на денешницата″.

Бендот ќе ги изведе своите најголеми хитови од изминатите 17 години, сублимирани во албумите ЧЕКАЈ БЕ ВИКАМ… КАДЕ БЕ, МАЛКУ!,TRUMANOT,LIVE AT SKOPSKI SAEМ и последниот И СЕГА ШТО?

суперхикс настап

настап на суперхикс на кале

Картите за концертот може да се најдат можат да се најдат во Југотон, Розе Веро 2, Тобако 1 и 2. Цената на билетите е 300 денари,и 400денари на денот на концертот.Во продажба има вкупно 1500 влезници.